"Росія понесе відповідальність": в Україні реєструватимуть не тільки матеріальні, а й моральні збитки від війни.
Україна запускає систему обліку немайнової шкоди від війни - депортацій, вбивств, зниклих безвісти, як частину Державного реєстру пошкодженого майна. Всі дані будуть інтегровані з іншими державними реєстрами та слугуватимуть підставою для майбутніх компенсацій у рамках міжнародного механізму.
Про це повідомив прем'єр міністр України Денис Шмигаль. У діючий Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок війни, тепер інтегрується система обліку інформації про немайнову шкоду. Йдеться про фіксацію:
Цей новий етап є складовою частиною широкомасштабної стратегії, спрямованої на відновлення справедливості та створення міжнародного механізму компенсацій. Система функціонуватиме під управлінням Міністерства соціальної політики та буде технічно з'єднана з іншими державними реєстрами та базами даних.
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль наголосив, що розширення реєстру - це ще один крок у реалізації державної стратегії під назвою "Росія заплатить". В основі цієї стратегії створення надійного та міжнародно визнаного механізму фіксації усіх втрат, які зазнала Україна через війну.
Сьогодні в Реєстрі збитків існує дев'ять категорій, за якими громадяни України можуть подавати свої заяви. До завершення 2025 року заплановано відкриття всіх 45 категорій, що забезпечить компенсацію як матеріальних, так і нематеріальних втрат.
Цей облік має не тільки правове, але й політичне та гуманітарне значення. Фіксація фактів порушень прав людини та масових злочинів формує основу для:
Як повідомляв OBOZ.UA раніше, програма єВідновлення в Україні тепер передбачає можливість використати компенсацію за зруйноване Росією житло на будівництво будинку на власній земельній ділянці. Важливо, щоб така ділянка не розташовувалась на території ведення активних бойових дій та перебувала у власності заявника.