Сирійські повстанці захопили Дамаск, і місцезнаходження Асада залишається невизначеним.
Сирійські бійці оголосили рано вранці 8 грудня, що захопили столицю Дамаск після швидкого наступу, який тривав останні кілька днів і стрімко поширився по всій території країни.
Повстанці оголосили в своїх соціальних мережах, що "Дамаск тепер позбувся влади Асада".
Місцезнаходження президента Башара Асада залишається невизначеним. Однак Сирійська обсерваторія з прав людини, розташована у Великобританії, інформувала, що Асад залишив Дамаск вранці 8 грудня. Деталі щодо його подальшого маршруту наразі не розголошені.
Цю інформацію не вдалося перевірити, проте прем'єр-міністр Сирії Мохammad Газі аль-Джалалі у своєму відеозверненні зазначив, що уряд "відкритий до співпраці з будь-яким лідером, якого обере народ".
"Ми переконані, що Сирія належить всім її громадянам, і що ця країна може стати нормальною державою, яка налагоджує позитивні відносини зі своїми сусідами та міжнародною спільнотою, не приєднуючись до жодних регіональних альянсів чи блоків," - зазначив аль-Джалалі, підкресливши, що він все ще перебуває вдома в Дамаску і не покинув країну.
Абу Мохаммад аль-Голані, ватажок повстанської групи "Хайят Тахрір аш-Шам" (HTS), вечір 7 грудня оголосив про "останні миті визволення" Хомса, міста, яке має населення 775 тисяч осіб.
HTS визнано терористичною організацією урядами Сполучених Штатів, Великої Британії, Канади та Європейським Союзом.
Фахівці вважають, що крах режиму Асада стане вагомою геополітичною поразкою для Москви, яка разом із Тегераном підтримувала сирійську владу протягом тривалого часу громадянського конфлікту.
Розташований у США Інститут вивчення війни (ISW) повідомив, що "військові підрозділи режиму Асада зазнали серйозних невдач, а його прихильники не проявляють наміру надавати підтримку Сирійській арабській армії шляхом швидкої мобілізації додаткових сил".
Російська Федерація розташувала в Сирії безліч військових інфраструктур, серед яких авіабаза Хмеймім та важливі військово-морські бази в Тартусі. Ці об'єкти також слугують для підтримки дій Кремля на африканському континенті.
Глава Міністерства закордонних справ Росії Сергій Лавров утримався від коментарів щодо майбутнього російських військових баз, зазначивши, що "не займається припущеннями".
ISW заявила, що Москва ще не почала евакуацію бази, "але залишається незрозумілим, чи залишить Росія свої кораблі в порту, оскільки сирійські повстанці продовжують стрімко просуватися територією, контрольованою режимом".
Пізно ввечері 7 грудня Державний департамент США повідомив Радіо Свобода, що Вашингтон уважно стежить за ситуацією в Сирії. Представник Держдепу заявив, що Сполучені Штати, їхні партнери і союзники закликають до захисту цивільного населення, в тому числі представників меншин.
До того, як повстанці заявили про захоплення Дамаска, повідомлялося, що в столиці спостерігалися ознаки паніки, а також брак критично важливих товарів.
Несподіваний наступ був розпочатий минулого тижня коаліцією повстанських угруповань на чолі з ісламістською HTS.