Юридичний портал

Словаччина і Угорщина ризикують вступити в конфлікт через мовний закон, повідомляє Politico.

Подобный инцидент между государствами имел место в 2009 году.

Словаччина хоче внести поправку до мовного закону, яка обмежить використання мов національних меншин, зокрема угорської. Це може зіпсувати переважно хороші відносини Братислави та Будапешта, пише Politico.

Згідно з інформацією, що надходить від місцевих медіа, новий закон, прийнятий у Словаччині, заборонить використання мов національних меншин у громадському транспорті, на пошті та в меню ресторанів. За порушення цього закону штрафи зростуть у 20 разів, досягнувши 15 тисяч євро.

Опозиційні сили в Словаччині, зокрема партія "Свобода та солідарність" (SaS) і "Угорський альянс", висловлюють незадоволення новим законом. Вони вважають, що цей закон негативно вплине на туристичну галузь, знизить конкурентоспроможність країни та викличе негативну реакцію з боку Європейського Союзу. Упродовж останніх років Рада Європи зауважувала на обмеженнях прав угорської меншини у Братиславі.

"Якщо закон буде прийнято, відносини між двома країнами, які нещодавно процвітали завдяки спільним зовнішньополітичним поглядам прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана та словацького лідера Роберта Фіцо, можуть швидко стати прохолодними", -- зазначають журналісти.

Однак дипломатичний конфлікт між двома державами виник і в 2009 році. Тоді Словаччина ухвалила подібну поправку, що накладала санкції на чиновників за використання мов національних меншин. Прем'єр-міністр Роберт Фіцо заборонив візит президента Угорщини до своєї країни, назвавши Орбана, який ще не займав пост прем'єра, "загрозою" для Словаччини. Через два роки Орбан запропонував угорське громадянство національним меншинам, які проживають в Словаччині. Це спонукало словацького прем'єра заборонити наявність подвійного громадянства.

Глава Міністерства закордонних справ Угорщини Петер Сійярто повідомив, що отримав "гарантії" від спікера словацького парламенту Петера Жіги, згідно з якими будь-які майбутні зміни у мовному законодавстві не будуть обмежувати права угорської меншини. Проте, адвокат з прав людини, що спеціалізується на питаннях етнічних меншин у ірландському Університеті Голвея Янош Фіала-Бутора підкреслює, що цей закон "жорстко обмежує використання мов меншин, що в контексті Словаччини в основному стосується угорської мови".

"На приклад, водії автобусів, провідники залізничного транспорту та працівники поштових служб не матимуть можливості спілкуватися угорською мовою," -- зазначив Фіала-Бутора.

Згідно з останнім переписом населення Словаччини, проведеним у 2021 році, в країні налічується приблизно 420 тисяч угорців. Це становить близько 8% від загальної чисельності населення, що робить їх найбільшою національною меншиною в Словаччині.

Читайте також