Спеціальні слідчі ізолятори для державних службовців: виклик рівності перед законом чи відповідність європейським стандартам? - коментар Гюндуза Мамедова.

Чи може виникнення "спеціальних" умов для певної групи ув'язнених стати прикладом подвійних стандартів та дискримінації?
В Україні створено п'ять спеціальних пенітенціарних закладів - спецСІЗО та колоній, які призначені для затриманих в інших країнах і екстрадованих чиновників.
Заклади розташовані в тилових областях, відремонтовані, все зроблено за "європейськими стандартами" в'язниць, що викликало у суспільстві деякий подив і навіть обурення у зв'язку з тим, що якась частина людей, яка скоїли злочини, буде утримуватися у "особливих" умовах порівняно з іншими порушниками закону - тільки тому, що їхні злочини зафіксовані на рівні Європи.
Екс-заступник генерального прокурора України, юрист Гюндуз Мамедов висловив свою думку щодо відкриття подібних установ в Україні. Свої міркування він поділився у пості в соціальній мережі Х.
За зовнішнім виглядом "європейських стандартів" постає питання: чи не суперечить це Конституції України та Європейській конвенції з прав людини, які забезпечують рівність усіх громадян перед законом?
Зокрема, стаття 3 Європейської конвенції з прав людини (ЄКПЛ) забороняє катування, а також нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання. Хоча в тексті статті немає прямого згадування про "умови утримання", Європейський суд з прав людини неодноразово тлумачив цю норму, зокрема у справах, що стосуються України, як зобов'язання для держав забезпечувати такі умови утримання, які б не принижували гідність, не викликали надмірних страждань і не ставили під загрозу здоров'я ув'язнених.
Реалізація "особливих" умов для певної групи ув'язнених може стати прикладом подвійних стандартів і дискримінації, на яку, безсумнівно, поскаржаться ті, хто перебуває в "звичайних" камерах. Я піднімав це питання ще на початку проєкту з платними камерами, ініційованого Міністерством юстиції.
.Тоді ж ми разом з Омбудсменом подавали позов. Однак історія повторюється. І навіть якщо цього вимагає дипломатія - правова держава не може дозволити собі втрату рівноваги. Закон або для всіх - або не працює взагалі", - підкреслив правознавець.
Нагадаємо, що у 2020 році Міністерство юстиції ініціювало створення платних камер підвищеного комфорту в Україні. Метою цього проекту було залучення додаткових коштів до державного бюджету, які планувалося використати для ремонту "безкоштовних" місць ув'язнення. Однак ця ініціатива викликала значну критику і наприкінці 2021 року була скасована, оскільки в умовах переповнених "звичайних" слідчих ізоляторів вона виглядала як знущання. Тоді Гюндуз Мамедов та багато інших висловлювали думки на користь підвищення загального рівня утримання ув'язнених, замість створення привілейованих умов для тих, хто має можливість сплачувати.