Судьи Конституционного суда Украины стали участниками XI Национального судебного форума, фото.
Судьи Конституционного Суда Украины Александр Петришин, Галина Юровская присоединились к обсуждению вопросов рассмотрения административных споров, связанных с защитой прав граждан в условиях военного положения в Украине во время ХI Национального судебного форума, состоявшегося 15 ноября 2024 года. Об этом сообщил официальный сайт КСУ.
Подія зібрала кращих юристів, суддів, представників державних органів, а також національних і міжнародних експертів, які розглянули актуальні проблеми, що стоять перед нашою країною в сучасних умовах.
Із вітальним словом до учасників заходу звернулася суддя Конституційного Суду України Галина Юровська, яка наголосила на важливій ролі правосуддя для підтримання суспільного порядку, стабільності та забезпечення захисту прав громадян.
Вона закцентувала на провідній ролі Конституційного Суду України у забезпеченні неухильного дотримання Конституції України та втілених у ній фундаментальних цінностей і принципів. Суддя зазначила, що в умовах воєнного стану орган конституційного контролю продовжує розглядати та ухвалювати рішення з широкого кола питань, зокрема щодо забезпечення прав осіб на судовий захист в адміністративних спорах.
Галина Юровська підкреслила, що, незважаючи на військовий стан, громадяни повинні мати забезпечений доступ до правосуддя. Важливо також дотримуватись безпекових вимог для всіх учасників судового процесу, з можливістю впровадження сучасних технологій.
Суддя підкреслила, що адміністративні суди несуть значну відповідальність за забезпечення захисту прав громадян у сучасних умовах. Вона зазначила, що ці суди повинні оперативно реагувати на нові форми порушень прав людей, зокрема, що стосуються незаконного вилучення майна, соціального захисту жертв, а також реалізації прав на відшкодування збитків та інших важливих аспектів.
На заході Галина Юровська представила свою доповідь на тему "Юридичні позиції Конституційного Суду України щодо забезпечення прав громадян на судовий захист у адміністративних спорах під час воєнного стану". Вона підкреслила специфіку здійснення правосуддя в умовах воєнного стану, ознайомила присутніх з юридичними позиціями Конституційного Суду України, викладеними в рішеннях про рівність сторін під час судового контролю за виконанням судових рішень, а також торкнулася питань обробки особистих даних у судових рішеннях і обов'язковості виконання таких рішень.
Суддя Конституційного Суду України Олександр Петришин під час свого виступу на XI Національному судовому форумі основну увагу приділив характеристиці рішень Конституційного Суду України у справах щодо відповідності Конституції України (конституційності) та офіційного тлумачення приписів Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Він підкреслив, що Суд виніс 9 постанов у справах, пов'язаних із нормами Кодексу України про адміністративні правопорушення. З цієї кількості 4 рішення стосувалися відповідності положень КУпАП Конституції України, а 5 — офіційного тлумачення його норм.
Суддя підкреслив, що ці рішення були прийняті на основі двох конституційних подань, поданих 50 народними депутатами України та Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, а також трьох конституційних скарг. У трьох з цих рішень, зокрема: від 11 жовтня 2011 року № 10-рп/2011, від 23 листопада 2018 року № 10-р/2018 та від 12 жовтня 2022 року № 8-р(І)/2022, Суд визнав оспорювані норми (повністю або частково) такими, що суперечать Основному Закону України. У Рішенні від 21 липня 2021 року № 5-р(ІІ)/2021 Суд, навпаки, визнав оспорювані положення конституційними.
Олександр Петришин поділився з учасниками форуму інформацією про ті аспекти Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), які стали об'єктами конституційного контролю у розглянутих справах. Зокрема, йшлося про окремі норми статті 263, положення першої частини статті 294, статтю 326, а також припис частини десятої статті 294. Також були згадані специфічні положення другого абзацу першої частини статті 204-3, перша частина статті 268 і перша частина статті 141 КУпАП.
За його словами, рішення у цих справах, здебільшого стосувалися процесуальних питань: строків адміністративного затримання; часу набрання законної сили постановами суду про застосування адміністративних стягнень, зокрема адміністративного арешту; безальтернативності застосування конфіскації товарів як санкції у разі порушення порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції; відсутності права на касаційне оскарження в окремих категоріях справ; права вибору захисника; притягнення особи до адміністративної відповідальності у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху; можливості притягнення до адміністративної відповідальності юридичних осіб; порядку апеляційного оскарження постанов судді у справах про адміністративні правопорушення; місця складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Підсумовуючи свою промову, суддя підкреслив, що Конституційний Суд України, внаслідок проведеного конституційного контролю, забезпечив охорону прав людини на свободу та особисту недоторканність, право на судовий захист, право на власність, а також захист особи від неправомірних звинувачень.