Трамп як президент США: які перспективи для України? | Коментарі Україна
Займаюся проєктами із вивчення соціальних комунікацій, розвитку та впливу сучасних медіа
Reuters та інші західні медіа повідомляють, що мова йде тільки про допомогу, яка надається з "цілями міжнародного розвитку" і не передбачає зменшення підтримки Україні. Проте до численних резонансних висловлювань Трампа слід підходити з обережністю, сприймаючи їх у контексті "поживемо - побачимо".
Однак, вся виборча кампанія і яскраві висловлювання новообраного президента США, на жаль, не викликають великого оптимізму. Незважаючи на явну зацікавленість американської адміністрації в ослабленні агресора, Трамп є перш за все успішним підприємцем. Тому його стратегія, скоріше за все, буде спрямована на зміцнення позицій США через маніпуляції, підписання неоднозначних указів і укладання угод, вигідних у першу чергу для нього.
Стає очевидно, що не варто чекати від офісу Трампа колишньої фінансової підтримки та постачання зброї, до яких ми звикли за попередні три роки повномасштабної війни. Нинішній указ цілком може стати "прогрівом" для планомірного згортання допомоги Україні та примусу до підписання мирного договору. Так, Марко Рубіо, держсекретар США, у програмі "Доброго ранку, Америко" заявив, що "США підтримували Україну, але цей конфлікт має припинитися".
22 січня стало відомо, що Трамп доручив своєму спецпредставнику по Україні Кіту Келлогу закінчити війну в Україні за сто днів. Однак очевидно, що в жодні 24 години, місяць або пів року, в які обіцяв тоді ще кандидат у президенти закінчити війну, Трамп вкластися не встигне.
Отже, Україна знаходиться на межі ситуації, в якій обсяги підтримки можуть істотно зменшитися, а до завершення конфлікту ще далеко. На щастя, наприкінці свого терміну президент Байден встиг забезпечити ЗСУ необхідними озброєннями хоча б на певний час. Проте з часом ці запаси почнуть вичерпуватися, і на перший план знову вийдуть сила волі та бойовий дух наших захисників.
На жаль, людський ресурс не є безмежним, а терміни "втома від війни" і "бусифікація" потрапили до шорт-листа "слів року" не випадково. Чим довше триватиме конфлікт без підтримки з боку Заходу, тим більше ми почуємо про потребу в додатковій мобілізації (з можливим зниженням призовного віку) і, відповідно, про нові випадки зловживань з боку працівників ТЦК. Це все частіше викликатиме обговорення порушень прав людини, що вже викликає занепокоєння в ООН.
Цей рік обіцяє стати вирішальним у долі України. І багато в чому вона залежатиме від рішень 47-го президента США.