Юридичний портал

В Європі виступили з вимогою до термінових заходів у зв'язку з репресіями щодо журналістів у Грузії. Журналістка Амаглобелі заявила, що "їй важко пересуватися".

Ситуація з журналісткою Мзією Амаглобелі, яка перебуває в ув'язненні в Грузії та вже три тижні голодує, "вимагає невідкладних заходів", зазначив комісар Ради Європи з прав людини Майкл О'Флаерті.

"Це не лише проблема свободи та тюремного ув'язнення - це питання існування. Я щиро сподіваюсь, що уряд [Грузії] вживе термінових заходів у цій надзвичайно важкій ситуації," - зазначив О'Флаерті в коментарі для Радіо Свобода.

49-річна Амаглобелі - засновниця незалежних медіасайтів Batumelebi та Netgazeti.

Її затримали 12 січня цього року під час масштабних протестів проти уряду в Батумі. Журналістку обвинувачують у нападі на правоохоронця, що може призвести до семи років ув'язнення.

В знак незгоди Амаглобелі вирішила розпочати голодування. Її адвокат Джуба Сіхарулідзе повідомив агентству AP, що жінка з кожним днем стає все слабкішою, ледве здатна пройти невелику відстань від своєї камери до кімнати, де зазвичай відбуваються зустрічі з адвокатом.

За інформацією правозахисників з Грузії та Західних країн, її існування знаходиться під загрозою.

У ролику, який з'явився в грузинських ЗМІ, зафіксовано момент, коли журналістка Амаглобелі вдарила начальника поліції Батумі по обличчю під час акції протесту. Свідки події та її захисники стверджують, що до цього правоохоронці вчиняли щодо неї фізичний і словесний тиск, а ляпас став відповіддю на їхні дії.

Адвокат журналістки Джуба Сіхарулідзе в інтерв'ю AP повідомив, що жорстоке поводження з затриманою тривало під час її утримання під вартою. Зокрема, начальник поліції "плюнув Мзії в обличчя" і заборонив їй доступ до питної води та можливість відвідувати туалет.

Мзію Амаглобелі утримують у в'язниці міста Руставі, поблизу столиці Грузії Тбілісі. За словами адвоката, влада розслідує ці звинувачення.

Грузинське Міністерство внутрішніх справ не надало відповіді на запит агентства AP щодо коментарів.

Прем'єр Грузії Іраклій Кобахідзе підкреслив, що уряд проведе розслідування усіх випадків надмірного використання сили, проте в ситуації з Амаглобелі зазначив, що його дії відбувалися "під прицілом камер".

"Цей злочин є цілком ясним", - зазначив прем'єр-міністр.

Нестан Цецхладзе, головний редактор грузинського медіа Netgazeti, зазначив, що затримання засновниці спричинило значний стрес серед представників журналістської спільноти.

"Якщо вони так ставляться до засновниці найбільш відомих незалежних медіа, яка є директоркою та медіаменеджеркою, і не підлягає жодним політичним впливам або тиску з боку впливових груп, то це може свідчити про те, що з іншими людьми поводяться аналогічно або навіть ще гірше," – висловив свою думку Цецхладзе в інтерв'ю агентству AP.

Мзія Амаглобелі – одна з більше ніж 40 осіб, затриманих за кримінальними звинуваченнями внаслідок хвилі антиурядових протестів, що нещодавно охопили Грузію.

Міжнародна правозахисна організація "Репортери без кордонів" закликала ЄС вжити рішучих заходів і розпочати міжнародне розслідування насильства щодо журналістів у Грузії.

Згідно з інформацією правозахисних організацій, під час протестів проти уряду більше 70 журналістів стали жертвами нападів — деякі з них піддавалися атакам неодноразово — і близько половини отримали травми.

"Напади охоплюють фізичні побиття, використання водометів, сльозогінний газ, арешти, образливі висловлювання, перешкоди в роботі журналістів та ушкодження їхнього обладнання. Поліція Грузії активно переслідувала репортерів, що висвітлювали акції протесту", - йдеться у звіті "Репортерів без кордонів".

Ще один славнозвісний грузин, який опинився за ґратами через свою участь у протестних акціях, — 28-річний театральний та кінематографічний актор Андро Чичінадзе, що активно долучався до мітингів.

Після акцій протесту в листопаді правоохоронці здійснили обшук у його житлі та затримали його 5 грудня. Чичінадзе пред'явили обвинувачення у "залученні до колективного насильства", що може призвести до ув'язнення на термін до дев'яти років.

Адвокати актора повідомляють, що у прокурорів є відеоматеріали, на яких Чичінадзе помічений із палицею в руках та у момент, коли він кидає пляшку. За словами захисників, цю пляшку в нього нібито вдарила поліція.

Чичінадзе заперечує всі висунуті проти нього звинувачення. Адвокати стверджують, що не існує жодних підтверджень того, що він завдавав комусь ударів, і жодна особа не заявляла про те, що стала жертвою насильства з його боку, у чому його звинувачують.

На засіданні суду щодо запобіжного заходу грузинський актор порівняв себе з "персонажем Кафки, який постав перед судом, і не може зрозуміти, що з ним відбувається".

У своєму інтерв'ю агенції AP мати хлопця, Ліка Гунцадзе, охарактеризувала обвинувальний процес проти нього як "повний абсурд".

Політична ситуація в Грузії загострилась після парламентських виборів, на яких здобула перемогу правляча партія "Грузинська мрія". Проте їхні супротивники заявляють, що результати голосування були підконтрольні маніпуляціям.

Результати виборів ще більше підштовхнули Грузію до сфери впливу Росії. Офіційне Тбілісі призупинило переговори про вступ до ЄС, натомість провладна партія "Грузинська мрія" ухвалила низку законів, схожих на російські, які обмежують роботу правозахисних груп та медіа, а також серйозно обмежують права спільноти ЛГБТ.

Ці законодавчі ініціативи, які отримали негативну оцінку з боку Європейського Союзу та Сполучених Штатів, спровокували широкомасштабні акції протесту в державі. Правоохоронні органи та служби безпеки вжили жорстких заходів для придушення громадського невдоволення.

Прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе виступив на захист дій свого уряду, звинувативши протестувальників у прагненні "заподіяти шкоду державі" та спробах влаштувати революцію, подібну до Революції Гідності в Україні у 2014 році, коли було усунено від влади президента Віктора Януковича.

Багато з людей, затриманих поліцією, повідомили, що вони зазнали фізичних та словесних образ з боку поліції або під час утримання під вартою.

Еліс Джил Едвардс, спеціальна доповідачка ООН з питань тортур та інших жорстоких, нелюдських видів покарання, або таких, що принижують гідність, сказала у коментарі Associated Press, що застосування насильницьких методів під час мирних демонстрацій вказує на "агресивну кампанію" проти протестувальників у Грузії.

"Усе це свідчить про жорстку кампанію, спрямовану на зупинку цих протестів, більшість з яких, за наявною інформацією, проходила мирно," — зазначила вона.

"Грузинська мрія" оголосила 3 лютого про плани запровадити більш суворі покарання як за кримінальні, так і за адміністративні правопорушення, у яких можуть звинуватити протестувальників. Мовиться про збільшення строків ув'язнення, збільшення штрафів і тюремних термінів.

Ека Гігаурі, яка обіймає посаду виконавчої директорки Transparency International Georgia, в інтерв'ю AP висловила переконання, що влада "застосовує тактики, характерні для Росії та Білорусі", аби атакувати своїх опонентів.

"В тому, як вони переслідують громадських активістів, немає нічого оригінального, - підкреслила вона. - Це вже багато років спостерігається в Росії."

Ліка Гунцадзе, мати затриманого актора Андро Чичінадзе, поділилася схожими міркуваннями: "Ми обрали шлях до Європи, а нас відвели до Росії".

Читайте також