Юридичний портал

У Києві закликали до термінового звільнення цивільних осіб, які перебувають у полоні.

Попри четвертий рік повномасштабної війни, в Україні досі немає державного реєстру цивільних бранців російських окупантів й механізму їхнього повернення, заявили організатори акції "Покинуті в полоні. 4 роки байдужості", проведеної у Києві у суботу, 19 липня. За їхніми словами, родини полонених залишаються наодинці з проблемою їхнього звільнення, тоді як утримувані в неволі російськими загарбниками цивільні українці часто навіть не потрапляють в офіційні списки на обмін.

На доказ цього одна з організаторок акції, дружина заарештованого під час окупації Бучі чоловіка Ірина Швець заявила, що зараз в російському полоні перебуває понад 16 тисяч цивільних громадян України. А звільнити з них дотепер вдалося лише 298 людей. "Покинуті в полоні - це не назва, це вирок. Це правда, яку викинули з новин, це очі дітей, які ростуть без відповіді, де їхній тато чи мама", - сказала Ірина Швець.

Вона підкреслила, що держава досі не має ані реєстру, ані ефективних механізмів для повернення цивільних полонених українців. Вирішення їхньої долі залишається без централізованого органу та осіб, відповідальних за створення системи повернення безневинних людей. "Ці люди опинилися між нормами Женевських конвенцій і байдужістю української бюрократії. Полон - це коли вранці ти не просиш про свободу, а лише про те, щоб тебе не катували. Це повільне зникнення імен, облич і людських доль," - зазначила активістка.

Підтримати вимоги родичів та близьких бранців російських окупантів прийшов колишній цивільний полонений 2015-2016 років, герой України та співзасновник громадянської платформи "Звільнення в'язнів" Володимир Жемчугов. Він закликав учасників акції продовжувати боротьбу.

"Чисельність цивільних полонених дуже велика. За різними оцінками, їх може бути від 16 о 30 тисяч. Щодня на окупованих територіях Херсонщини, Запоріжжя, Донеччини, Луганщини, Харківщини в полон російських окупантів потрапляє хоч одна людина. Зараз їх вже в кілька разів більше, ніж військовополонених", - повідомив Жемчугов.

Він підкреслив, що відповідно до Женевських конвенцій, українська влада не має можливостей впливати на російських окупантів для звільнення захоплених осіб. "Росія порушує всі міжнародні норми, утримуючи цивільних українців, катуючи їх і незаконно тримаючи у полоні. Серед цих людей є ті, хто залишився в неволі не лише 2-3 роки; є навіть полонені, які вже 5, 6, 8 і навіть 10 років перебувають під контролем окупантів. Нам потрібно звертатися з вимогами їхнього звільнення до Організації Об'єднаних Націй, ОБСЄ, Червоного Хреста, ПАРЄ та Європейського Союзу, щоб вони спільними зусиллями тиснули на Росію для звільнення наших громадян," – зазначив Жемчугов.

На акції не були присутні представники Координаційного штабу з питань військовополонених при Раді національної безпеки та оборони України. Проте, від держави виступив Владислав Кулик, представник Офісу уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Він підтвердив, що йому та його колегам відомо про жахливі умови, в яких утримуються цивільні полонені в російських тюрмах, де вони страждають від відсутності належної медичної допомоги та життєво необхідних умов.

Кулик спростував твердження про те, що держава не докладає зусиль для звільнення цивільних. "Ви можете бачити, що перемовини в Стамбулі тривають. Українська держава чітко підкреслила, що всі цивільні особи повинні бути повернені без жодних умов. Ми не забуваємо про цивільних, і щодня передаємо інформацію та відповідні списки до переговорної групи, а також безпосередньо російській стороні через комунікаційні канали з Уповноваженим Російської Федерації з прав людини, хоч і розуміємо, що в Росії права людини не дотримуються," - запевнив Кулик.

Читайте також