В Німеччині розгорівся скандал через зустрічі парламентарів з представниками Росії.

Тіньова дипломатія. Німецькі політики вимагають пояснень від колег, які таємно літали на побачення з росіянами. Де проходили ці зустрічі? Хто брав у них участь? І про що говорили? Розкаже Тетяна Логунова.
Ризиковані зв'язки. Німецькі депутати влаштовують таємні зустрічі з російськими політичними діячами в азербайджанській столиці Баку. За інформацією німецьких ЗМІ, протягом року відбулося щонайменше три таких конспіративних зустрічі! Остання з них мала місце нещодавно, у середині квітня. І що цікаво, до цих переговорів залучилися не лише ультраправі або ліві політики, які відомі своєю прихильністю до Росії, а й представники християнсько-демократичної партії та соціал-демократів, які наразі складають частину урядової коаліції.
У списку німецької таємної делегації, опублікованому журналістами, чотири прізвища. Серед них впливовий депутат Бундестагу Ральф Штегнер, колишній керівник апарату канцлерки Ангели Меркель Рональд Пофалла та екслідер Соціал-демократичної партії Матіас Платцек. У компанії з іще одним політиком від ХДС регіонального штибу вони тричі літали в Баку. На побачення з колишнім прем'єром рф та головою наглядової ради "Газпрому" віктором зубковим та підсанкційним очільником російської ради з прав людини валерієм фадєєвим. Говорили начебто про перспективи відродження "Петербурзького діалогу". Цей форум припинив роботу після початку повномасштабної війни. Принаймні, так стверджують німецькі учасники. І додають: зустрічі були приватними.
Один з основоположних принципів ефективної зовнішньої політики полягає в тому, що навіть у найскладніші періоди зростання напруженості, конфліктів та воєн важливо зберігати комунікацію між усіма регіонами світу, включаючи росію. Ці комунікації, як правило, мають конфіденційний характер, але не слід їх плутати із таємними переговорами. Ніхто з нас не отримував мандат на їх проведення.
Таке пояснення, втім, не задовольнило німецьких політиків. Депутати Бундестагу вимагають звіту в парламенті. Передусім від Ральфа Штегнера. Адже він не просто авторитетний депутат, а ще й член парламентського комітету з питань контролю за діяльністю спецслужб, тобто має доступ до секретної інформації, яка може зацікавити росію.
Франциска Брантнер, одна з лідерок німецької партії "Зелені":
Поки Фрідріх Мерц намагається продемонструвати свою європейську ідентичність, а новий міністр закордонних справ Вадефуль запевняє українців у німецькій підтримці, члени ХДС та соціал-демократи, очевидно, займаються власною закулісною дипломатією.
Петер Баєр, депутат Бундестагу від ХДС:
Зустрічі в столиці Азербайджану з впливовими особами путіна завжди мають політичний підтекст. Член німецького Бундестагу повинен усвідомлювати, що така зустріч в елітному готелі несе в собі важливе послання для Москви: агресія проти сусідніх країн може сприйматися як прийнятна стратегія.
Кінець цієї скандальної справи поки залишається невідомим. Однак одне зрозуміло: найближчим часом німецькі політики не наважаться на таємні переговори з росіянами. А пан Штегнер, скоріш за все, не матиме змоги продовжувати свою роботу в комітеті, що займається контролем за діяльністю спецслужб.