У столиці Чехії, Празі, протестувальники вимагали, щоб український прапор був знятий з фасаду Національного музею.
У Празі група активістів зібралася біля Національного музею Чехії, висловлюючи вимогу зняти український прапор, який майорить на будівлі з лютого 2022 року. Як повідомляє кореспондент Радіо Свобода, цей прапор було вивішено на знак підтримки України після початку повномасштабного вторгнення Росії.
Один з ініціаторів акції, Ладіслав Врабел, який славиться своїми антинатівськими та антиукраїнськими позиціями, закликав громадян Чехії приєднатися до протесту проти українського прапора, стверджуючи, що "Чехію перетворюють на Україну".
Декілька сотень осіб зібралися біля музею, тримаючи в руках плакати з гаслами "Війна - це загибель, мир - це життя" та "Чеська Республіка - на першому місці".
"Наша першочергова відповідальність – забезпечити безпеку Чехії, а не лише підтримувати Україну, ігноруючи потреби власного народу, як це робить теперішня чеська влада," – зазначив один із організаторів акції, виступаючи зі сцени біля Національного музею.
На противагу цьому протесту під Національний музей прийшло кілька десятків чехів, які підтримують Україну.
Вони тримали в руках українські й чеські прапори. Своєю чергою вони вигукували "Росія - це лайно" і "Слава Україні".
"Ми зібралися тут, адже це також наша боротьба. 35 років тому ми звільнилися від комуністичного диктату, і зараз він знову намагається підняти голову. Ми цього не допустимо. Свобода України - це свобода Чехії і всієї Європи", - зазначив один з протестувальників, який висловлює підтримку Україні, в інтерв'ю Радіо Свобода.
Протестні акції пройшли в день національного свята Чехії та Словаччини - Дня боротьби за свободу і демократію. 35 років тому в цей час розпочалася Оксамитова революція, що призвела до падіння комуністичного режиму в колишній Чехословаччині.
Цього року на вулиці Народній, де розпочалися протестні акції у Празі в 1989 році, відбулося покладання квітів. Серед присутніх були президент Чехії Петр Павел та міністр внутрішніх справ Віт Ракушан. Як повідомляють чеські ЗМІ, люди, що зібралися на цій події, не виявили особливої прихильності до представників влади. Петра Павла зустріли свистом, а Віта Ракушана супроводжували вигуки "Зрадник!", "Ганьба!" та "Брехун!".
У 1989 році революція почалася 17 листопада з мирної студентської демонстрації в Празі, яка була жорстоко розігнана поліцією. Це викликало масові протести, що швидко поширилися країною. Люди вимагали демократичних реформ,
дотримання прав людини та усунення комуністичного режиму.
Ключову роль у протестах відіграли "Громадянський форум" (на чолі з Вацлавом Гавелом) і подібні рухи в Словаччині. Завдяки ненасильницькому характеру демонстрацій влада була змушена поступитися, і 29 грудня 1989 року Вацлав Гавел став президентом Чехословаччини.
Ця революція отримала назву "оксамитової" через її мирний характер і відсутність кровопролиття. Вона стала частиною хвилі демократичних змін у Східній Європі наприкінці 1980-х років.
"Ми всі несемо відповідальність" - Павел на "Форумі 2000", де обговорюють війну РФ проти України
Чехія стала однією з перших європейських країн, яка з моменту початку повномасштабної війни Росії проти України активно шукала шляхи надання військової та фінансової підтримки Києву. З моменту вторгнення Росії Чехія надала Україні військову допомогу, яка оцінюється приблизно в 400 мільйонів євро.
У лютому президент Чехії Петр Павел повідомив, що країна планує зібрати приблизно 800 000 артилерійських снарядів для України з держав, які не входять до складу Європейського Союзу.
Невдовзі він оголосив, що Україна щомісяця отримуватиме десятки тисяч боєприпасів завдяки ініціативі Чехії. У травні Павел зазначив, що до цього проекту приєдналися близько 15 країн ЄС та НАТО, які разом виділили 1,6 мільярда євро для придбання снарядів.