Юридичний портал

Угорщина оголосила про свій вихід з Міжнародного космічного станції. Чи стане наступним кроком вихід з Європейського Союзу?

Вихід Угорщини з Міжнародного космічного співробітництва — це не лише жест Віктора Орбана на користь його друга й партнера Біньяміна Нетаньяху. Схоже, що угорський прем'єр має на меті послабити вплив міжнародних організацій.

Угорському прем'єр-міністру важко закинути нерішучість. Віктор Орбан у своїй політичній стратегії віддає перевагу активним діям замість оборонних маневрів. Коли ЗМІ критикують його рішення, він іноді свідомо підсилює обурення, підкидаючи дрова у вогонь. Це було особливо помітно напередодні візиту ізраїльського прем'єра Біньяміна Нетаньяху до Будапешта 3 квітня, коли голова канцелярії Орбана Гергей Гуляш оголосив про вихід Угорщини з Міжнародного кримінального суду (МКС).

За словами цього представника, ініціатива виходу належить урядовим структурам країни, і процес буде здійснений у суворій відповідності з усіма встановленими термінами. Невдовзі після його заяви, офіційний портал оприлюднив відповідне рішення уряду.

Про всяк випадок Гуляш додав, що Угорщина перебуває в особливій правовій ситуації. Країна хоча й приєдналася до МКС, але оскільки угорський парламент ніколи не публікував статуту даного суду - так званого Римського статуту, - Угорщина, мовляв, не була й зобов'язана виконувати його ордери на арешт. Щоб вирішити суперечливу правову ситуацію, Угорщина нині виходить з МКС, додав Гергей Гуляш. Попри те, що угорський парламент ратифікував Римський статут у 2002 році, його тексту так і не опублікували в офіційній газеті.

Незважаючи на те, що вихід Угорщини з Міжнародного кримінального суду (МКС) спричинив значний міжнародний відгомін, це рішення не стало несподіванкою. Коли 21 листопада 2024 року МКС видав ордер на арешт ізраїльського прем'єра, Віктор Орбан швидко висловив свою підтримку Нетаньяху. У своєму повідомленні на платформі X він охарактеризував ордер як "нахабний, цинічний та абсолютно неприйнятний" і запросив свого друга до Угорщини, запевнивши, що там він буде у безпеці і матиме свободу.

Невдовзі після цього, у лютому 2025 року, міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто оголосив, що Будапешт розглядає варіант виходу з Міжнародної космічної станції. Подібні висловлювання в уряді Орбана зазвичай слугують передвісниками майбутніх рішень.

Читайте також: Повзуча "путінізація" Угорщини

Експерт з міжнародного права Томас Гоффманн з Університету Корвіна в Будапешті прокоментував для видання Blikk, що вихід Угорщини з МКС свідчить про те, що "угорський уряд не ставить на перше місце боротьбу з міжнародними злочинами та захист прав людини".

З правової перспективи, Угорщина дійсно була зобов'язана затримати Нетаньяху, підкреслює фахівець, незважаючи на наміри країни вийти з Міжнародного кримінального суду. Цей вихід стане чинним лише через рік після подачі письмової заяви, яка повинна бути адресована генеральному секретарю ООН.

Незважаючи на це, Віктор Орбан та Біньямін Нетаньяху з великою радістю оголосили про вихід Угорщини з Міжнародного кримінального суду під час спільної пресконференції, що відбулася в четвер, 3 квітня. Орбан охарактеризував МКС як "політичний трибунал", тоді як Нетаньяху підтримав його думку, назвавши суд "корумпованим" та таким, що становить загрозу для демократії. Журналістам не дозволили ставити запитання під час цієї пресконференції.

Однак те, що Угорщина оголосила про свій вихід з МКС саме в день візиту Нетаньяху, - набагато більше, ніж лише подарунок Орбана своєму другові.

Цього року угорський прем'єр оголосив про нову масштабну політичну ініціативу. Вона стосується "протидії брюссельській імперії", що означає перетворення ЄС на об'єднання суверенних держав, що спираються лише на економічні інтереси, а також активну боротьбу з усіма критиками Орбана. У своїй промові на честь національного свята 15 березня прем'єр-міністр Угорщини охарактеризував їх як "клопів, які пережили зиму", яких необхідно "знищити".

Орбан вважає, що тепер, коли Дональд Трамп став президентом США, настала особливо вдалий час для політичного наступу. Окрім підтримки з боку американського президента, він також покладається на своїх партнерів з об'єднання "Патріоти для Європи", яке вже зайняло третє місце за чисельністю у Європейському парламенті. Таким чином, вихід Угорщини з Міжнародного кримінального суду можна розглядати як своєрідний тест для Орбана, щоб дізнатися, чи зможе він піддати атаці міжнародні організації та, можливо, знищити їх.

Цей крок також пов'язаний з участю Угорщини в Європейському Союзі. Членство в Міжнародному кримінальному суді (МКС) безпосередньо пов'язане з членством у ЄС, оскільки Союз фактично інтегрував МКС у свою правову та ціннісну структуру. Угорщина залишається єдиною країною в ЄС, яка ухвалює рішення про вихід з МКС. Таким чином, виникає питання, чи має Орбан намір вивести Угорщину з Європейського Союзу.

Читайте також: Україна в Міжнародному кримінальному суді: які перспективи відкриває вступ?

Донині Віктор Орбан робив ставку на те, що Угорщина й далі буде членом ЄС - блоку, реформованого відповідно до його уявлень. Вивести Угорщину з ЄС з огляду на політичні обставини він не може - це б означало кінець для Орбана як політика. При цьому угорський прем'єр продовжує вербальні атаки на Євросоюз, починаючи з поширення праворадикальних наративів про так звану "заміну населення", згідно з якими Європа нібито може втратити своє християнське коріння через міграцію, і закінчуючи розповідями про "гейропу" - на тлі утисків ЛГБТК-руху в Угорщині з боку правлячої партія "Фідес".

Внутрішньо в країні Орбан ініціював потужну кампанію проти своїх опонентів, назвавши їх "паразитами", яких слід усунути під час "масштабного прибирання до Великодня". Очевидно, що мета цієї кампанії полягає в зміцненні його контролю до такого рівня, що політичні альтернативи стануть практично неприпустимими.

В Угорщині спостерігається зростання протестів проти корупції та авторитарних тенденцій у владі. Яскравим підтвердженням цього є те, що опозиційна партія "Тіса" ("Повага та свобода"), яка була заснована минулого року, за результатами опитувань суттєво випереджає партію Орбана "Фідес". Лідер "Тіси" Петер Мадяр став найпопулярнішим політичним діячем у країні.

Однак угорський публіцист Імре Пара-Ковач скептично налаштований щодо політичних перетворень у країні. "Угорщина має імунітет до змін", - пише він. Надія на те, що у країні можливі докорінні зміни, є, на його думку, ілюзією "симпатичних мрійників".

Читайте також