Україна здійснила повернення 45 своїх громадян з окупованих регіонів, а також з Росії та Білорусі (фото)

Основна частина з них складається з літніх людей.
Україна здійснила повернення ще 45 своїх громадян з тимчасово окупованих територій. Цю інформацію озвучив Дмитро Лубінець, уповноважений Верховної Ради з прав людини.
Згідно з інформацією омбудсмана, вдалося репатріювати українців з територій Росії та Білорусі.
"Багато з них виявили, що це єдиний шанс уникнути загроз, пов'язаних з обмеженням прав, браком медичного обслуговування, тиском та ризиком для життя з боку окупаційних органів", - підкреслив Лубінець.
Він підкреслив, що серед евакуйованих в основному знаходяться особи, які потребують спеціальних умов для безпечного пересування, зокрема, особи з обмеженими можливостями та тяжкохворі громадяни.
"Вони не мали змоги самостійно покинути ТОТ. Десять осіб потребували термінового медичного втручання через важкі хронічні хвороби; для 23-х осіб була організована евакуація з використанням спеціального транспорту та медичного супроводу", - звернув увагу омбудсман.
Лубінець підкреслив, що більшість повернених осіб — це літні люди. Найстаршій з них виповнилося 93 роки. Крім того, було повернуто людей, які потребували юридичної підтримки та супроводу, оскільки втратили свої особисті документи і не могли самостійно перейти кордон.
Варто зазначити, що деякі українці, які залишилися на території, що контролюється Україною, стали жертвами переслідувань з боку окупаційних властей. Наприклад, є випадок родини, де батька викрали окупанти, піддаючи його жорстоким тортурам, внаслідок яких він загинув, – повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини.
Не так давно заступник мера Енергодара Іван Самойдюк поділився інформацією про ситуацію в окупованому місті. Він підкреслив, що під час окупації більше тисячі місцевих жителів стали жертвами катувань. Це явище особливо загострилось у 2022-2023 роках, коли російські війська примушували співробітників Запорізької АЕС укладати угоди з "Росатомом".
18-річна Ольга, що провела 10 років під окупацією в Донеччині, поділилася своїми переживаннями. Вона зазначила, що діти на захоплених територіях живуть у постійному страху, зокрема, перед можливістю, що російські солдати можуть їх зґвалтувати, вбити або покалічити. Багато з них також турбуються, що "війна знову почнеться".
"У дитинстві ми не дуже розуміли, що відбувається. Просто які умови нам дали - у таких ми й жили. Ми вважали це нормою. У нас були розваги, але вони - інші. Ми не могли постійно десь гуляти, у нас, в основному, більше були домашні умови. Більше було таке, що просто діти вулицями гуляють. Просто ходили разом, пішли в якийсь магазинчик, купували морозиво...", - пригадала дівчина.