В Австралії затвердили найсуворіші у світі обмеження на використання соціальних мереж для підлітків молодше 16 років | УНН
Австралія вирішила заборонити дітям молодше 16 років використовувати соціальні мережі, після того як Сенат країни ухвалив одне з найжорсткіших законодавств у світі, повідомляє УНН, посилаючись на BBC.
Особливості
Заборона, що почне діяти не раніше ніж через рік, може призвести до накладення штрафів на технологічні компанії у розмірі до 50 мільйонів австралійських доларів (32,5 мільйона доларів), якщо вони не виконуватимуть її вимоги.
Прем'єр-міністр Ентоні Албанізі заявив, що законодавство необхідне для захисту молоді від "шкоди" соціальних мереж, що підтримали багато батьківських груп.
Але критики кажуть, що питання про те, як буде працювати заборона, і її вплив на конфіденційність і соціальні зв'язки, залишилися без відповіді.
Це вже не перша ініціатива на міжнародному рівні, що має на меті обмежити доступ дітей до соціальних мереж. Однак ця ініціатива встановлює найвищий віковий поріг, який коли-небудь вводився в будь-якій країні, і не робить винятків для тих, хто вже користується платформами, або для тих, хто отримав дозвіл від батьків.
"Це глобальна проблема, і ми хочемо, щоб у молодих австралійців, по суті, було дитинство, - сказав Албанізі, представляючи законопроект в нижній палаті минулого тижня. - Ми хочемо, щоб батьки були спокійні".
Законопроект, який отримав схвалення Сенату з результатом 34 голоси "за" та 19 "проти" в четвер увечері, повернеться до Палати представників. Оскільки уряд має там більшість, можна очікувати, що документ буде затверджено для внесення поправок, перш ніж він стане законом, відзначає видання.
У поданому законопроекті не уточнюється, які саме платформи підпадуть під заборону. Остаточні рішення з цього питання прийматиме міністр зв'язку Австралії, який звернеться за консультацією до комісара з електронної безпеки — регулятора інтернету, що відповідатиме за контроль за дотриманням встановлених норм.
Виняток становлять ігрові платформи та платформи обміну повідомленнями, а також сайти, до яких можна отримати доступ без облікового запису, тобто YouTube, наприклад, швидше за все, не постраждає.
Уряд оголосив, що в найближчі місяці буде перевірено, чи використовуватиме він будь-які технології для перевірки віку з метою впровадження обмежень, а також розгляне різні варіанти. Соціальні медіа платформи повинні самостійно інтегрувати ці механізми.
Однак експерти попередили, що немає гарантії, що невизначена технологія, яка може покладатися на біометричні дані або інформацію про ідентичність, буде працювати. Критики також вимагали гарантій того, що конфіденційність буде захищена.
Вони також зазначили, що ці обмеження можна без особливих зусиль обійти, використовуючи інструменти на кшталт VPN, які дозволяють маскувати геолокацію користувача та створювати враження, що він підключається з іншої держави.
Проте діти, які зуміють знайти шляхи для обходу встановлених норм, не підлягатимуть покаранню у вигляді штрафів.
Дослідження на тему реформ, хоч і мають свої обмеження, демонструють, що більшість батьків та опікунів в Австралії підтримують ці ініціативи.
Проте численні фахівці вважають, що заборона є "надто жорстким заходом" для адекватного вирішення проблем, пов'язаних із небезпеками, що виникають внаслідок користування соціальними мережами. Вони також застерігають, що це може зрештою призвести до того, що діти шукатимуть менш контрольовані простори в Інтернеті.
Протягом обмеженого часу консультацій перед ухваленням законопроекту компанії Google та Snap висловили свою критику щодо недостатньої прозорості документа. Водночас Meta зазначила, що цей законопроект виявиться "недостатньо ефективним" і не зможе досягти своєї основної мети - забезпечення більшої безпеки для дітей.
У своїй заяві TikTok вказав, що визначення уряду щодо соціальних медіа є настільки "надто широким і неоднозначним", що "практично будь-який онлайн-сервіс може потрапити під його дію".
X висловив сумніви щодо "легітимності" законопроекту, зазначивши, що він може суперечити міжнародним стандартам та угодам у сфері прав людини, які були підписані Австралією.
Окремі активісти, які виступають за права молоді, також висловили критичні зауваження на адресу уряду, вказуючи на те, що він не усвідомлює важливість соціальних мереж у житті молодих людей і не залучає їх до обговорень.
Альбанізі визнали, що дискусії є непростими, проте він твердо захищав свій законопроект.
Додаток
У минулому році у Франції було впроваджено закон, що забороняє дітям до 15 років користуватися соціальними мережами без батьківської згоди. Втім, дослідження вказують на те, що близько половини молодих користувачів змогли обійти цю заборону, скориставшись VPN.
Закон, що діяв в американському штаті Юта і був подібний до австралійського, був анульований федеральним суддею, який визнав його незаконним з точки зору конституції.
Світові керівники з особливим зацікавленням спостерігають за законодавчими ініціативами Австралії.
Нещодавно Норвегія висловила намір слідувати прикладу іншої країни, а минулого тижня міністр технологій Великої Британії оголосив, що аналогічна заборона "перебуває на стадії розгляду" - хоча згодом уточнив: "не... у цей момент".