У звільнений Маріуполь повернулися 70 тисяч українців: депутат розкрив причини цього явища.
В цілому, приблизно 150 тисяч внутрішньо переміщених осіб вже повернулися на тимчасово окуповані території.
Близько 150 тисяч внутрішньо переміщених осіб вже повернулися на тимчасово окуповані території, оскільки не змогли отримати належну державну допомогу та не знайшли можливостей для нового життя на підконтрольних Україні землях. Про це повідомив народний депутат Максим Ткаченко, який є членом Комітету Верховної Ради з питань прав людини, в інтерв'ю "Укрінформу".
"Згідно з відомостями, близько 200 тисяч мешканців Маріуполя покинули своє місто, рятуючись від війни, яку розв'язала Росія на нашій землі. Проте, кожен третій з них вирішив повернутися назад, до Маріуполя, в умови окупації. За оцінками, це приблизно 67-70 тисяч людей. На мою думку, ці цифри є вкрай тривожними," - підкреслив він.
Він пояснив, що головна причина повернення в тому, що вимушені переселенці не змогли почати нове життя на новому місці. Вони не отримали від держави ні житла, ні соціальної підтримки. Також велика кількість ВПО не змогли знайти роботу через скептичне ставлення до них роботодавців, а всі пропозиції, які надаються переселенцям, дуже низькооплачувані.
"Існує ймовірність, що переселенці зазнають дискримінації на ринку праці. Часто їхня заробітна плата коливається від 8 до 12 тисяч гривень, тоді як оренда житла в умовно безпечних зонах України починається від 10 тисяч гривень," - підкреслив він.
Разом з тим, влаштовуючись на роботу, переселенці втрачають право на виплати від держави для компенсації витрат на оренду житла, а це близько 2000 грн в місяць на особу та 3000 грн на дітей та осіб з інвалідністю. Водночас на безоплатній основі дуже мало місць з людськими умовами проживання, додав депутат.
У листопаді прем'єр-міністр Денис Шмигаль оголосив, що з середини січня 2025 року в Україні стартує програма субсидій для переселенців, які орендують житло. Ця ініціатива стане доступною для тих сімей, які витрачають більше 30% своїх загальних доходів на оплату оренди.
У листопаді Міністерство соціальної політики впровадило кілька нових послуг, спрямованих на підтримку внутрішньо переміщених осіб. Серед них – субсидія на оренду житла для ВПО, розширення програми "муніципальна няня", а також підтримка проживання для людей похилого віку.