(ВІДЕО) 42 тисячі учасників у дев'ятиденному марші: величезний протест у Новій Зеландії
Під стінами урядового будинку представники маорі, очолювані своєю королевою Нга Вай Хоно, завершують свій "хікої" — протестний марш, що відображає їхнє невдоволення політикою влади. Ця подія вже отримала статус одного з наймасштабніших маршей в історії корінного населення.
"Жодна влада, жоден закон не можуть ставити під сумнів ранґатіратанґу (Вождівство -- Ред.)!" — з гнівом вигукує в мікрофон парламентар і засновник партії Te Pāti Māori Раїрі Вайтіті, виступаючи перед величезним натовпом.
Маорі висловлюють своє незадоволення новим законопроєктом, який кардинально змінює підходи до інтерпретації Договору Вайтангі — угоди, укладеної в 1840 році між понад 500 вождями маорі та британською короною. Тоді племена передали права управління колонізаторам, які, у свою чергу, зобов'язалися забезпечити народу збереження їхніх земель, рівноправність з британцями, захист інтересів та підтримку культури.
Договір був підписаний двома мовами — англійською та маорі. Однак у той період маорі не мала чітких аналогів для певних термінів, таких як "суверенність" або "право власності". Це в подальшому призвело до різноманітних тлумачень, які не були на користь корінним народам.
Останні півстоліття суди Нової Зеландії, законодавці та Трибунал Вайтангі (постійний орган, створений для розгляду питань, пов'язаних із угодами -- Ред.) вирішували розбіжності у версіях Договору, пише АР. Фактично, вони намагалися визначити сенс принципів первісної угоди. У широкому сенсі звучать як: партнерство з Короною, захист інтересів маорі та участь у прийнятті рішень.
Сьогодні партія Act Political ("Аct"), що є частиною урядової коаліції, представляє новий підхід до інтерпретації угоди. Автори суперечливого законопроєкту стверджують, що сучасні реалії змінилися, і Нова Зеландія вже не є лише домівкою для британських колонізаторів та маорі. Країна є багатонаціональною, тому жодна група не може претендувати на особливі права. Партія постійно закликає до припинення "расового поділу".
Архітектор законодавчої ініціативи, очільник партії "Act" Девід Сеймур, став об'єктом протестів, коли демонстранти закликали "знищити законопроєкт", коли він покидав парламент. Політик не затримався перед натовпом, швидко помахав рукою і повернувся назад у будівлю.
"Завжди знайдуться ті, хто створить багато галасу," -- зазначив Сеймур у розмові з представниками преси.
Але разом з тим зазначається, що великої підтримки законопроєкт не має, тож навряд чи стане законом. Однак усе це викликало широке обурення серед громадськості, науковців, юристів і правозахисних груп майорі, які вважають, таким чином породжується розкол, що підриває договір і руйнує відносини між майорі та чинною владою.
Комітет юстиції розгляне пропозицію стосовно законопроєкту, що, за прогнозами, потребуватиме близько шести місяців. Після цього проект буде передано назад до парламенту для повторного обговорення.