Юридичний портал

Конфлікт у Сирії через союзників: чому Ізраїль завдав удару по Дамаску та які перспективи подальшого протистояння?

16 липня 2025 року ізраїльські авіаційні сили завдали удару бомбами по будівлі Міністерства оборони Сирії, розташованій в центрі Дамаска. Джерело: Al Jazeera.

16 липня 2025 року, у середу, Тель-Авів здійснив серію потужних авіаударів по двом важливим урядовим будівлям у Дамаску, обґрунтовуючи свої дії необхідністю захисту друзької громади та боротьбою з ісламістськими бойовиками, пов’язаними з сирійським урядом, які загрожують ізраїльським кордонам. На даний момент сирійське Міністерство оборони оголосило про початок виведення військ із Сувейди, що, ймовірно, може бути наслідком дій Державного департаменту США.

Mind розглянув ключові фактори, що сприяли виникненню конфлікту, а також ймовірність його повторного загострення.

Військові Ізраїлю повідомили, що здійснили авіаудари по Дамаску у відповідь на дії урядових сил Сирії в провінції Сувейда, які стосувалися релігійної меншини друзів.

Наприкінці минулого тижня в Сувейді спалахнула давня ворожнеча через релігійні та земельні суперечки між друзькими збройними угрупованнями й місцевими бедуїнами-сунітами. У сутичках загинуло щонайменше 30 людей.

Уряд Сирії направив свої війська до цього району для відновлення контролю. Однак у процесі придушення протестів були зафіксовані випадки катувань цивільних осіб. Як повідомляє Сирійський центр моніторингу прав людини, з неділі по вівторок урядові сили здійснили безсудні страти 21 мешканця Сувейди, серед яких було троє жінок. Крім того, внаслідок збройних конфліктів та авіаударів загинули понад 70 цивільних осіб і 138 військових.

Це стало причиною для Тель-Авіва активізувати військові дії проти сирійських сил з метою витіснити їх з друзького анклаву.

"Сигнали Дамаску закінчилися - тепер настануть болісні удари. Армія оборони Ізраїлю продовжуватиме енергійно діяти у Сувейді, щоб знищити сили, які атакували друзів, до їх повного виведення... Прем'єр-міністр Нетаньягу та я, як міністр оборони, взяли на себе зобов'язання - і ми його дотримаємося", - написав 16 липня в Х Ізраїль Кац, міністр оборони Ізраїлю.

Друзи - це приблизно 1,3 млн арабів, які сповідують нетрадиційну езотеричну релігію - друзизм. Вони вірять у реінкарнацію та космічний розум, з яким можуть зливатися душі людей. До 700 000 друзів проживають у Сирії, ще 300 000 - у Лівані, 150 000 - в Ізраїлі та 20 000 - у Йорданії.

У Сирії друзи зосереджені переважно в провінції Сувейда, де вони становлять 90% населення, а також навколо Голанських висот, окупованих Ізраїлем. Загалом вони складають 3% населення країни, і їх вважають третьою за чисельністю етнічно-конфесійною меншістю після курдів та алавітів. Втім самі друзи не відокремлюють себе як етнос і на відміну від курдів заперечують прагнення до створення власної держави.

"Друзи не є національністю, а радше спільнотою з релігійними коренями в ісламі, - зазначає політичний лідер ліванських друзів Марвал Хамаде. - Це не те ж саме, що курди, які володіють власною мовою і культурною спадщиною, будучи індоєвропейцями, а не семітами. Друзи, як дерева, розвиваються в місцях, де їх висаджують. Вони є громадянами тих країн, де проживають, і зазвичай не мігрують. Коли відбулося розділення Палестини, друзи залишилися на своїй землі. Вони ніколи не оселяються в таборах для біженців."

Місця перебування друзів у Сирії, Ізраїлі, Лівані та Йорданії.

Протягом 14-річного періоду громадянської війни в Сирії друзи відмовлялися віддавати своїх дітей на службу в армію президента Башара Асада, який є алевітом і вважає себе захисником меншин та світської культури. Незважаючи на це, вони залишалися вірними його режиму. У відповідь на це, влада надавала друзам певну автономію.

Колишній джихадіст Ахмед аш-Шараа, який за допомогою Туреччини скинув режим Асада та призначив себе лідером Сирії у грудні 2024 року, закликає друзів скласти зброю та інтегруватися до лав нової сирійської армії.

Проте, згідно з висловлюваннями Макрама Рабаха, історика з Американського університету в Бейруті, у друзькому середовищі новообраного президента все більше виникає думка, що він є "вовком у овечій шкурі", котрий не залишить релігійну спільноту в спокої, прагнучи отримати від неї лояльність та нейтралітет.

"Серед друзів ширяться страхи, що Сирія падає в обійми екстремістського сунітського режиму з малою терпимістю до релігійного різноманіття, - пояснює Макрам Рабах. - Президент аш-Шараа роздавив повстання алавітів у Сирії грубою силою, що додало тривоги меншинам, які побачили, що налаштування за замовченням нового режиму - це збройне придушення, а не діалог. Хоча Ахмед аш-Шараа публічно примирливий до друзів, деякі члени його уряду називають їх єретиками, які не заслуговують на політичну автономію та захист".

На думку фахівця, у Сувейді спостерігається посилення прихильності до Тель-Авіву, який обіцяє забезпечити захист і висловлює вдячність ізраїльським союзникам, вважаючи їх лояльними та важливими для країни. Це, у свою чергу, викликає параноїдальні тривоги в Дамаску щодо можливого виникнення ізраїльських прапорів та наземних сил у Сувейді.

Друзи в Сувейді, за даними Al Jazeera, розділені. Один із їхніх лідерів Ясер Джарбу оголосив у середу, що домовився про припинення вогню з сирійським урядом. Інший, Хікмат аль-Хіджрі, відхилив будь-яке перемир'я. Він назвав урядові війська "озброєними бандами" та пообіцяв продовжувати боротьбу до "повного звільнення" Сувейди. Ще декілька друзьких лідерів у Сирії виступили проти втручання Ізраїлю.

Зі свого боку президент Ахмед аш-Шараа в телевізійному зверненні до нації пообіцяв захистити права друзького населення та призвав друзьке духовенство "повернутися до розуму та поставити національні інтереси на перше місце". Сирійський лідер наголосив, що "не боїться війни" з Ізраїлем, але "вибирає інший шлях" заради добробуту сирійців та уникнення хаосу й руйнувань.

"Ізраїльська формація, відзначена численними спробами посіяти в нашій країні нестабільність і розбрат, знову прагне перетворити нашу землю на арену конфлікту та хаосу, намагаючись підірвати основи нашого народу," - наводить слова Ахмеда аш-Шараа CNN.

"Урядові війська встановили в Сувейді блокпости, щоб інтегрувати цей регіон у сирійську державу. Якщо нова влада повністю відведе армію, то продемонструє провал своїх зусиль з об'єднання роздробленої нації. Однак, якщо уряд залишить сили в Сувейді, це може відкрити набагато більший конфлікт з Ізраїлем", - зазначає Al Jazeera.

Володимир Бекіш, військовий експерт з Азербайджану, висловлює думку, що конфлікт у південній частині Сирії може знову спалахнути з новою силою. Проте він зазначає, що перед цим супротивники, як це вже неодноразово траплялося в минулому, візьмуть тривалу паузу. Це дасть їм можливість відпочити, перегрупувати свої сили, проконсультуватися з союзниками і дочекатися відповідного моменту для наступу.

Читайте також