Юридичний портал

"Усе потрібно виконувати вчасно", -- зазначив голова депкомісії щодо вирішення питань, виявлених омбудсменами в освітніх установах Миколаївської області.

Спортивний майданчик у Вознесенській спеціальній школі. Фото: Представництво Уповноваженого ВРУ з прав людини у Миколаївській області

Моніторингова команда Офісу омбудсмена зафіксувала в Вознесенській спеціальній школі на Миколаївщині ряд недоліків — від недостатньо просторих спальних приміщень до відсутності дверей у санвузлі.

На засіданні постійної комісії обласної ради, що займається наукою, освітою, інноваціями, молодіжною політикою, сім'єю, спортом, культурою та духовними питаннями, яке відбулося 4 квітня, було розглянуто досягнення за останній місяць та обговорено невирішені проблеми. Про це повідомляють "МикВісті".

Директор закладу Наталія Хоронжук повідомила, що основні зауваження моніторингової групи стосувалися порушень житлових умов, недостатньої приватності в санвузлах, а також відсутності належного спортивного майданчика для відпочинку. Окрему увагу було приділено проблемам з оформленням індивідуальних планів соціального захисту для дітей.

За її інформацією, у закладі наявні вісім санітарних кімнат, з яких в одній з них встановлені перегородки. Через обмежений простір в цій кімнаті неможливо змонтувати дверцята.

"На даний момент ми вирішили використовувати просто шторки, оскільки встановлення дверей у цьому приміщенні є неможливим. Це питання було погоджено з уповноваженим, адже санітарну кімнату відвідують діти, яким необхідна постійна підтримка супроводжуючих, тому забезпечити їм приватність в цьому випадку не вдається," — пояснила керівниця.

Іншою проблемою є перевантаження навчального закладу. Для її вирішення планується організувати підвезення учнів. Як зазначила Хоронжук, якщо буде придбано ще один шкільний автобус, цю ініціативу можна реалізувати з 1 вересня.

"У нас є один шкільний автобус, і зараз ми працюємо над розкладом підвезення учнів. Сподіваюся, що з 1 вересня зможемо організувати цей процес, якщо отримаємо фінансування або придбаємо ще один автобус. Адже у нас є чотири напрямки, де мешкають діти," – зазначила вона.

Втім, голова комісії Євген Горбуров зауважив, що в короткостроковій перспективі збільшити площу будівлі неможливо.

"У найближчий час ми не зможемо розширити ці площі, ця будівля не зміниться – ні вбік, ні вгору, ні вниз. Як є, так і залишиться. Я впевнений, що й інші групи також звернуть на це увагу. Але ми не можемо вигнати дітей на вулицю, і у нас немає поблизу інших закладів, куди можна було б їх перевести," – підкреслив він.

Розглянули пропозиції щодо організації спортивного майданчика.

"Моніторингова група запропонувала змінити покриття спортивного майданчику на травмобезпечну тактильну плитку. У нас таких фінансів не має, якщо вони будуть надані, звісно ми це питання вирішимо", -- констатувала директор школи.

Голова комісії запропонував звернутися за допомогою до спонсорів, батьків та підприємств Вознесенська. В свою чергу, директорка пояснила, що вже зверталася до 21 донора, проте через нестандартні розміри жодна організація не погодилась допомогти.

Заступник голови обласної ради Денис Андрєєв підкреслив, що керівництво школи має звернутися до обласного департаменту освіти для додаткового фінансування, і тим самим зняти відповідальність з керівництва закладу.

"Вам слід звернутися до департаменту з метою отримання додаткового фінансування. Я маю на увазі, що це дозволить зменшити вашу відповідальність як керівника закладу в майбутньому. Необхідно повідомити про наявні порушення. Було б корисно, якщо б ви особисто підняли ці питання перед керівництвом щодо можливості отримання додаткових коштів. Я підкреслюю, що ви можете налагодити співпрацю з нашою Агенцією розвитку", -- зазначив він.

Дискусія розгорнулася через недоліки у роботі служби у справах дітей. Хоча її начальниця Ірина Пономарьова вважає зауваження моніторингової групи незначними, голова комісії наголосив, що варто було вчасно усувати проблеми, аби моніторингова група взагалі не мала підстав для зауважень.

"А можна ж було зробити так, щоб їх тут взагалі не було. Щоб хоча б в цьому ми не були замішані. Ви кажете "та нічого" і "тут все нормально". І начебто ми "проковтнули" це все. Виправлене все, що вони сказали чи ні?", -- запитав Євген Горбуров.

Пономарьова повідомила, що в усіх районах сформовані спеціальні комісії, які аналізують індивідуальні потреби дітей, що перебувають у стаціонарному режимі. За необхідності розробляються та затверджуються плани їх захисту.

"Я дуже вдячний вам, але це потрібно робити вчасно", -- зауважив він.

3 березня стало відомо, що моніторингова група Офісу омбудсмена разом із представниками громадських організацій провела перевірку дитячих навчальних закладів у Миколаївській області та виявила серйозні порушення прав дітей. Виявилося, що дітей фіксували ременями до стільців і візочків, а шестимісячне немовля зазнало набряків від "зв'язування". В інших закладах дітям видавали просрочені медикаменти, не надавали необхідну медичну допомогу та обмежували доступ до основних послуг.

У той же день правозахисниця дітей-сиріт і адвокатка Інна Мірошниченко, членка Моніторингової групи Офісу Омбудсмана, відкрила очі на умови життя дітей у реорганізованому Центрі медичної реабілітації та паліативної допомоги в Миколаєві (Обласний Будинок дитини). Вона продемонструвала, в яких жахливих умовах перебувають малюки, прив'язані до крісел, позбавлені прогулянок і змушені проводити час біля телевізора.

Правозахисниця повідомила, що відповідно до встановлених норм, за дітьми повинні стежити 89 співробітників. Однак, згідно з інформацією, отриманою від моніторингової групи Офісу омбудсмена, насправді догляд за дітьми здійснювали лише дві особи. Вона охарактеризувала умови, в яких перебувають вихованці закладу, як такі, що суперечать людяності.

Варто зазначити, що в квітні 2024 року Центр медичної реабілітації та паліативної допомоги став частиною Миколаївської обласної дитячої лікарні. Це рішення було обґрунтоване потребою "захистити" установу від можливих проблем з фінансуванням.

Також варто зазначити, що це вже не перший резонансний інцидент, що стосується Миколаївської обласної дитячої лікарні. Ще у липні 2023 року, під час свого візиту до Миколаєва, президент України Володимир Зеленський висловив занепокоєння щодо її незадовільного стану.

В одній з кімнат Володимир Зеленський зазначив, що обстановка не відповідає вимогам для зручного перебування. Зокрема, у кімнаті бракує карнизів, штор і кондиціонера.

У коментарі для "МикВісті" заступник голови Миколаївської обласної військової адміністрації Юрій Гранатуров зазначив, що спеціально створена комісія облздоров'я провела повторну перевірку щодо можливості облаштування укриття. В результаті було встановлено, що в підвальному приміщенні даного центру відсутні технічні можливості для створення укриття через природні умови.

Також 13 лютого з'явилася інформація про те, що в Миколаєві приватний пансіонат "Дім турботи" порушує основні права людини. Пенсіонери змушені були вживати психотропні засоби, а їхнє проживання відбувалося в жахливих антисанітарних умовах.

Тоді Представництво Уповноваженого ВРУ з прав людини у Миколаївській області повідомив, що працівники пансіонату змушували підопічних вживати психотропні медичні препарати, щоб вони заспокоїлись. Рецептів або призначення лікарів на придбання зазначених ліків, персонал не надав. Також додали, що серед працівників жодна особа не має медичної освіти.

Невдовзі Офіс омбудсмана здійснив перевірку приватного пансіонату для літніх людей "Дім турботи" в Миколаєві, в результаті якої було виявлено кілька серйозних недоліків: неналежні санітарні умови, розсипані отруйні засоби для боротьби з тарганами та мишами, а також медикаменти з закінченим терміном придатності.

Як відомо, учасниця моніторингової групи Офісу омбудсмена, правозахисниця Інна Мірошниченко поділилася знімками громадської перевірки Лисогірської спеціальної школи на Миколаївщині. Зазначимо, що заклад був одним серед тих, які проходили перевірки моніторингової групи Офісу омбудсмена. Як пише адвокатка, у закладі наразі 156 дітей, догляд за якими мають здійснювати 98 працівників.

Крім Лисогірської спецшколи, порушення моніторингова група виявила у низці закладів. Наприклад, виявилось, що дітей, яких евакуювали до Антонівського мистецького ліцею на Миколаївщині, не допускають до захисних споруд, вони змушені перебувати в актовому залі, тоді як укриттями користуються виключно учні закладу.

Необхідно зазначити, що ще в грудні минулого року депутати Миколаївської обласної ради планували провести перевірку ситуації в Антонівському мистецькому ліцеї, який раніше був відомий як Антонівська школа-інтернат. Однак ця подія не відбулася, і моніторингова група Офісу Уповноваженого з прав людини прибула туди з Києва раніше.

Одночасно, керівниця Антонівського мистецького ліцею, розташованого в Миколаївській області, спростувала інформацію, озвучену Моніторинговою групою Офісу омбудсмана, яка стверджувала, що евакуйованим дітям заважають входити до укриття. Вона підкреслила, що ніколи не існувало жодних заборон на доступ вихованців закладу до укриттів.

Керівниця департаменту освіти Алла Веліховська зазначила, що немає чіткої інформації про те, кого саме залучала моніторингова група для опитування, та хто саме ігнорував спуск до укриття. Проте, після перевірок, проведених обласною радою, усі діти тепер відвідують укриття.

Читайте також