Юридичний портал

WSJ: розпочато пошук активів родини диктатора Асада, які можуть досягати 12 мільярдів доларів.

Бізнес-інтереси та майно, що належать родині колишнього сирійського диктатора Башара Асада, можуть оцінюватися в діапазоні від 1 до 12 мільярдів доларів.

Про це йдеться у звіті Державного департаменту США за 2022 року, пише Wall Street Journal.

"Після падіння режиму Асада в Сирії розпочалося глобальне полювання на мільярди доларів готівкою та активами, які сім’я приховувала протягом півстоліття авторитарного правління", ‒ повідомляє видання.

Американські дипломати зазначають, що точний обсяг статків родини Асад залишається невідомим, так само як і те, хто з членів сім'ї відповідає за управління конкретними активами.

Відомо, що гроші часто отримували через державні монополії та торгівлю наркотиками, особливо фенетиліном, і частково реінвестували в юрисдикції поза межами міжнародного права.

Чимало ключових фігур у жорстко мілітаризованій системі були підприємцями, зокрема Асма аль-Асад, дружина Башара аль-Асада, яка народилася в Великій Британії і раніше працювала в банку JPMorgan.

Асад покинув Сирію та прибув до Росії 8 грудня після наступу опозиційних сил, що завершив його 24-річне правління, яке стало продовженням майже тридцятирічної влади його батька. Обидва авторитарні керівники вдавалися до використання родичів, щоб зашифрувати свої статки за межами країни.

Час: Асада могли розмістити в "Москва-Сіті", оскільки його сім'я має значну кількість нерухомості в цьому комплексі.

Сімейство Асадів за десятиліття, що минули з моменту приходу до влади патріарха Хафеза аль-Асада у 1970 році, розбудувало розгалужену мережу інвестицій та бізнес-інтересів. Як повідомляють колишні американські посадовці, юристи та аналітичні центри, серед міжнародних придбань, здійснених близькими родичами Башара Асада, можна знайти елітну нерухомість у Росії, бутик-готелі у Відні та приватний літак у Дубаї.

Юристи, які займаються правозахистом, мають намір продовжувати моніторинг активів родини Асадів з метою їх повернення сирійському народу. "Ми розпочнемо міжнародне полювання на активи режиму", ‒ зазначив екс-чиновник Білого дому Ендрю Тейблер, який виявив активи членів родини Асада під час своєї роботи над санкціями США.

Тейблер зазначив, що у диктатора та його сім'ї було чимало часу до революційних подій для легалізації своїх фінансів. "У них завжди існував запасний план, і тепер вони мають всі необхідні ресурси для втечі", ‒ акцентував він.

Лондонський адвокат із прав людини з Guernica 37 International Justice Chambers Тобі Кедман зауважує, що "керівна сім'я була таким же експертом у кримінальному насильстві, як і у фінансових злочинах".

Підписуйтесь на наш Youtube канал

WSJ підкреслює, що знайти та заморозити активи, найімовірніше, буде складно. США розгорнули тривалу кампанію санкцій проти режиму Асада, змусивши його фінансистів ховати багатства за межами Заходу та через податкові гавані. "Слідчі, які вели полювання за мільярдами, захованими Садамом Хусейном та Муаммаром Каддафі, витратили роки на переслідування людей, пов'язаних із диктаторами, розслідування роботи підставних компаній та подачу міжнародних позовів, щоб повернути гроші, але з успіх був обмежений", ‒ пише газета. Наприклад, приблизно з 54 мільярдів доларів активів, накопичених колишнім лівійським режимом, повернули дуже небагато, зокрема нерухомість у Лондоні вартістю 12 мільйонів доларів і 100 мільйонів доларів готівкою на Мальті.

Юридичним командам вдалося досягти замороження частини активів, пов'язаних із родиною Асадів. У 2019 році Паризький суд ухвалив рішення про замороження майна, оціненого в 90 мільйонів євро, що належить дядькові Башара Асада ‒ Ріфату аль-Асаду, який був відповідальний за жорстоке придушення протестів у 1982 році. Суд встановив, що ці активи були здобуті внаслідок організованого відмивання незаконно привласнених державних коштів.

Адвокат з питань прав людини Вільям Бурдон, який ініціював судовий позов у Парижі, зазначає, що відшкодування коштів, розміщених у податкових оазах, таких як Дубай і Росія, стане набагато складнішим завданням. Слідчим потрібно отримати судові рішення для заморожування активів і їх подальшого повернення. Крім того, неясно, кому саме дістануться ці кошти. Після падіння режиму Асада в Сирії панує хаос, а ісламістські повстанці прагнуть заповнити вакуум влади.

Читайте також