Як в Україні проходитиме процес визначення інвалідності під час розформування МСЕК: коментар спеціаліста.
За словами правозахисниці, для цього будуть створені експертні команди з оцінювання повсякденної працездатності людини.
У зв'язку з ліквідацією Медико-соціальної експертної комісії (МСЕК), громадськість висловлює занепокоєння щодо того, як буде здійснюватися процес встановлення інвалідності в цей період. Правозахисниця та керівниця Українського центру захисту прав людини Людмила Денісова поділилася важливими деталями цього питання в ефірі телеканалу "Еспресо".
Вона зазначила, що з 1 січня 2025 року процес визначення інвалідності для дорослих осіб буде здійснюватися експертними групами, які спеціалізуються на оцінці щоденної працездатності індивіда.
Замість окремих організацій, оцінювання МСЕК виконуватимуть команди лікарів-практиків, які працюватимуть на базі медичних установ. Для кожного конкретного випадку буде формуватися команда шляхом випадкового відбору, відповідно до специфіки справи. Інформація про лікарів та пацієнтів залишатиметься конфіденційною до моменту оцінювання. Також планується створення Центру експертизи функціонального стану осіб, який займатиметься перевіркою обґрунтованості рішень експертних команд та обробкою справ, що стосуються оскарження. До складу Центру увійдуть лікарі з різних медичних закладів, - розповіла правозахисниця.
Денісова підтвердила, що особи, які повинні були пройти повторну перевірку в часи ліквідації системи МСЕК, отримають можливість продовжити цей процес ще на шість місяців.
До 3 грудня 2024 року керівники медичних закладів, де плануються проведення оцінювання, повинні скласти список лікарів, які будуть залучені до цього процесу, та видати відповідний наказ, затверджуючи їх для виконання обов'язків з 1 січня. Також необхідно визначити адміністраторів, які забезпечуватимуть ефективну роботу команди. Важливо зазначити, що після 1 січня 2025 року документи для осіб з безстроковим статусом інвалідності залишаться дійсними, а для інших людей з інвалідністю, чий повторний огляд співпадає з реформуванням системи МСЕК, термін повторного огляду буде подовжено на 6 місяців, - додала вона.
Згідно з інформацією правозахисниці, усі права, документи, фінансові виплати, соціальні послуги та відстрочки залишаються в силі. Для тих осіб, які не пройшли запланований повторний огляд під час воєнного стану, його обов'язково потрібно буде здійснити.
Фахівець зазначила, що уряд рекомендував національному агентству з боротьби з корупцією залучити лікарів до складу експертних груп та включити їх до списку посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків. Це дозволить їм стати суб'єктами декларування.
"Для чоловіків призовного віку, тобто 25-60 років, яким була встановлена 2 чи 3 група інвалідності потрібно пройти з 1 квітня до 1 листопада 2025 року. Для решти - до 1 квітня 2026 року. Виключення становлять особи, які проживають на тимчасово окупованих територіях та особи з важкими станами здоров'я за визначеним у цій постанові 1338 Кабінету міністрів переліком", - зауважила Денісова.
Вона також акцентувала, що, незалежно від моменту ухвалення рішення про надання статусу інваліда військовослужбовцям та рівня втрати їхньої професійної працездатності, даний статус залишається в силі протягом всього терміну проходження служби, а також ще 60 календарних днів після звільнення з армії або до проведення оцінки повсякденної функціональності особи.
"Щодо питання встановлення інвалідності у дітей, то на сьогоднішній день продовжує діяти існуюча система. Статус інваліда дітям присвоюється на основі рішення лікарсько-консультативної комісії медичного закладу," - підкреслила правозахисниця.
Як писав УНІАН, в Україні до кінця року ліквідують медико-соціальні експертні комісії через постійні зловживання під час оформлення інвалідностей. Відповідний указ опублікований на сайті Офісу президента.
Володимир Зеленський також надав розпорядження уряду, правоохоронним органам та обласним адміністраціям провести перевірку рішень МСЕК стосовно встановлення інвалідності для посадових осіб відповідних державних установ.
Крім того, стало відомо, що Міністерство охорони здоров'я спільно з правоохоронцями перевіряє рішення медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) щодо встановлення інвалідності понад 1,6 тисяч посадовців. Такий перелік осіб, справи яких підлягають перегляду, збільшується під час надходження додаткових даних від представників правоохоронних органів.