ЮНЕСКО засвідчила свою позицію щодо необхідності прозорого розслідування обставин загибелі Вікторії Рощиної.
Заступник генерального директора ЮНЕСКО висловив свою реакцію на дії Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, а також національного комітету IFAP.
Міжнародна організація ЮНЕСКО підтвердила, що наполягає на прозорому і ретельному розслідуванні загибелі української журналістки Вікторії Рощиної у російському полоні. Про це повідомив заступник генерального директора ЮНЕСКО з питань комунікації та інформації Тауфік Джелассі у відповідь на звернення Національної ради з питань телебачення і радіомовлення та Національного комітету IFAP, йдеться на сайті Нацради.
Джелассі підкреслив, що ЮНЕСКО вже виступило з вимогою провести розслідування обставин загибелі української журналістки. "Організація продовжує залишатися вірною своєму зобов'язанні захищати права журналістів та дотримуватись принципів, закріплених у Резолюції Ради Безпеки ООН 2222, що підкреслює необхідність захисту журналістів у зонах конфлікту як цивільних осіб", – зазначається в листі.
Тауфік Джелассі запевнив, що ЮНЕСКО й надалі докладатиме зусиль щодо захисту журналістів у всіх куточках світу та вимагатиме справедливості для тих, хто постраждав при виконанні службових обов'язків.
Нагадуємо, що раніше генеральна директорка ЮНЕСКО Одрі Азуле висловила свої співчуття у зв'язку зі смертю української журналістки Вікторії Рощиної, яка загинула в російському полоні. Вона також закликала до проведення відкритого розслідування цієї трагічної події. Ця реакція Азуле стала відповіддю на звернення Постійного представництва України при ЮНЕСКО та Національного комітету програми "Інформація для всіх" (IFAP).
Про смерть журналістки Вікторії Рощиної в російському ув'язненні стало відомо 10 жовтня. Обставини її смерті поки невідомі. За інформацією ГУР, Рощина мала бути включена в один із найближчих обмінів полоненими. Її мали етапувати у в'язницю "Лефортово" у Москві, щоб підготувати повернення до України.
Кримінальне провадження, відкрите за фактом зникнення Рощиної, докваліфікували як воєнний злочин, поєднаний з умисним убивством.
Європейський Союз висловив свої співчуття родині української журналістки Вікторії Рощиної, котра загинула внаслідок утримання під вартою в Росії. Союз підкреслив необхідність проведення детального та незалежного розслідування, яке повинно прояснити обставини її смерті. Таку ж позицію зайняла міжнародна організація "Репортери без кордонів". Цю тему також обговорювали під час дебатів у Європейському парламенті.
Правозахисна організація Freedom House закликала світову спільноту забезпечити, щоб російська влада понесла відповідальність за вбивство Вікторії Рощиної.
Тіло Вікторії Рощиної не повернули до України в рамках обміну полоненими, який відбувся 18 жовтня. Речник Коордштабу з питань військовополонених Петро Яценко припускав, що повернення тіла Вікторії Рощиної російська сторона затягуватиме всіма можливими способами, щоб дослідження не змогли встановити причини смерті журналістки, зокрема чи були застосовані тортури.
Фрилансерка-журналістка та позаштатна авторка "Української правди" Вікторія Рощина зникла на території, окупованій російськими військами, в серпні 2023 року. Інформація про її зникнення стала відомою лише в жовтні 2023 року. 27 травня 2024 року російська сторона підтвердила, що утримує українську журналістку Вікторію Рощину на своїй території.
Згідно з даними Медійної ініціативи за права людини, є ймовірність, що Вікторію Рощину тримали в слідчому ізоляторі №2 в Таганрозі та у виправній колонії №77 в окупованому Бердянську, де до затриманих можуть застосовувати тортури. Таганрог, зокрема, відомий як одне з найбільш жорстоких місць утримання для українців на території Російської Федерації.
Голова Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова Ярослав Юрчишин висловив припущення, що під час свого перебування в російському ув'язненні стан здоров'я Вікторії Рощиної міг значно погіршитися, що, ймовірно, стало причиною швидшого рішення Росії про її обмін. Народний депутат зазначив, що українська сторона не має інформації про те, що відбувалося з українською журналісткою протягом усього цього часу.
Также рекомендуем ознакомиться с: