Юридичний портал

Залізна завіса: як українці переживатимуть окупацію в умовах замороженого фронту.

Можливо, Україна укладе мирну угоду з Росією. Яким чином житимуть українці, що залишаться на тимчасово окупованих територіях, які контролює РФ?

Можливо, буде досягнута між Україною й Росією мирна угода, і, відповідно, відбудеться заморожування війни. Вже зараз обговорюються варіанти того, як зможуть жити українці на територіях, що перебуватимуть під ворожим контролем.

"Звичайно, багато залежить від нашої держави, але більш за все - від Путіна, скажімо так, узагальнюючи. Єдине, що можна казати: ймовірно, Росія буде намагатись ізолювати ці території від нас. Ба більше, заморозка фронту, а це найімовірніший сценарій миру, якщо це можна назвати миром... Тобто про перемогу ми поки що не кажемо, відкладаємо її в історичну перспективу. А заморозка фронту передбачає наявність фронту. Я не знаю, які можуть бути КПВВ (контрольні пункти в'їзду-виїзду - ред.), коли фронт існує, а просто заморожений", - зазначив журналіст, головний редактор видання "Острів" Сергій Гармаш в інтервʼю Radio NV.

Він переконаний, що українці, які живуть під окупацією, залишаться в ізоляції. Російська Федерація не проявляє бажання пускати на ці території тих, хто виїхав, і це очевидно вже сьогодні.

"Отже, ймовірно, що ми спостерігатимемо щось на зразок залізної стіни або Холодної війни, якщо це можна так назвати. Проте, люди, найімовірніше, залишаться в ізоляції", - висловив думку Гармаш.

Він зазначив, що у тих, хто наразі проживає на тимчасово захоплених територіях, ще є шанс покинути ці місця, у тому числі через країни Європи. Проте, на його думку, з кожним днем це стає все важче.

Гармаш підкреслює, що багато людей залишаються під окупацією через прив’язаність до родичів, яких не можуть залишити. Існують також інші психологічні аспекти, такі як зв'язок з рідним домом, могили предків та подібні речі.

Ці обставини залишаються актуальними. Людям, які, можливо, досі сподівались на повернення України, слід усвідомити, що конфлікт може затягнутися на невизначений час. Тому їм необхідно пристосуватися до реалій, які їх оточують.

На тимчасово окупованих українських землях, починаючи з 2014 року, загарбники активно намагаються ввести місцевих жителів у своє правове середовище, прагнучи знищити їхню українську ідентичність. Серед їхніх дій - примусова видача паспортів, заборона української мови та загроза ув'язнення в "міграційних тюрмах".

Про ці інциденти повідомила правозахисниця та адвокаційний директор Центру прав людини ZMINA Альона Луньова в інтерв'ю виданню "Точка сходу".

За її словами, усе почалося з Криму, а нині ті ж сценарії повторюються на Донеччині й Луганщині. І йдеться не лише про заміну паспортів. Під тиском окупанти змушують перереєстровувати майно, оформлювати документи на дітей, медичні довідки та пенсійні посвідчення - усе під російське законодавство.

Ще одним із засобів російської інтеграції є повна ліквідація українськомовного середовища на захоплених територіях. Це дозволить Росії зберегти контроль над цими районами під час можливих переговорів, аргументуючи це тим, що там мешкають громадяни Російської Федерації – українці, які отримали російські паспорти. Для досягнення цієї мети було повністю скасовано навчання українською мовою, аби уникнути ситуацій, коли хтось може заявити, що місцеві жителі спілкуються українською.

Луньова зазначила, що у 2024 році в Росії був виданий указ, який зобов'язує українців, що проживають на тимчасово окупованих територіях, до 30 квітня 2025 року врегулювати свій правовий статус. Пізніше цей термін було продовжено до 10 вересня. Це стосується не лише українців, але й усіх мігрантів, які можуть опинитися під загрозою. Проте, українці, які не дотримаються цих вимог, не підлягатимуть депортації.

"Слід підкреслити, що Російська Федерація не повертає українців на батьківщину. Натомість вони утримуються в так званих центрах тимчасового перебування іноземців, які по суті є міграційними в'язницями. Українцям, які залишаються під окупацією, варто враховувати потенційні ризики опинитися в таких закладах," - зазначає вона.

З іншого боку, отримання паспорта громадянина РФ має свої наслідки: призов до армії агресора та ускладнення з виїздом з окупованих територій. Крім того, Російська Федерація суттєво обмежує ті сфери життя, в яких особа може існувати без російського паспорта. Наразі без цього документа стати на медичний облік, отримати пенсію чи здобути освіту вже неможливо.

Проте, як зазначає Луньова, українці не квапляться отримувати документи російського зразка, навіть незважаючи на тиск з боку окупаційних властей.

Правозахисниця зазначає, що в умовах окупації в Україні отримання російського громадянства часто розглядається як необхідний крок для виживання, а не як свідчення добровільної відмови від українського паспорта. Крім того, відповідно до українського законодавства, отримання паспорта РФ під примусом не призводить до втрати українського громадянства.

А ось повернення з окупації або спроба легалізувати документи в Україні породжують правові питання, які стосуються власності, оформленої за російськими законами, чи будуть визнаватися документи про освіту, чи не притягнуть до відповідальності за проживання на окупованій території.

За словами Луньової, нині жодна українська структура не може повністю обробляти документи, видані в окупації. Єдиний виняток - свідоцтва про народження і про смерть, які ще можна визнати через суд.

Отже, вона вважає, що Україні необхідно розробити зрозумілу систему верифікації подій, що мали місце під час окупації, не ставлячи під сумнів легітимність української влади і уникаючи покладення провини на цивільне населення.

"Якщо ми проаналізуємо документи, видані під час окупації, і якщо Україна запровадить відповідні механізми для їх визнання, я переконана, що люди почнуть активніше повертатися на території, контрольовані українським урядом, усвідомлюючи своє майбутнє," - зазначає правозахисниця.

Існує ще один ключовий аспект для тих, хто наразі живе під окупацією. На сьогоднішній день російські військові йдуть воювати в Україну через фінансові мотиви. Для них це спосіб заробітку. Проте навіть ті, хто готовий воювати за гроші, стають серйозною проблемою для Росії, якщо врахувати, скільки солдатів повернулися додому у чорних мішках.

"Отже, для підготовки до майбутніх військових конфліктів та агресії, влада Росії намагається виховати наших молодших українців так, щоб вони, без фінансового стимулу, керуючись ідеологічними переконаннями та хворими імперськими амбіціями Кремля, йшли на війну. Вони не лише дають їм у руки зброю і гранати, а й навчають дітей збирати та управляти дронами. Це робиться для того, щоб змалечку прищепити їм уявлення про те, яке майбутнє їх чекає", - підкреслив правозахисник та директор "Інституту стратегічних досліджень і безпеки" Павло Лисянський в ефірі телеканалу FREEДOM.

За словами джерела, з 2024 року в школах, розташованих на територіях України, які перебувають під контролем Росії, було введено новий навчальний предмет під назвою "Основи безпеки та захисту Батьківщини". Заняття починаються з 7-го класу, проте з 1 вересня планується розширити програму так, щоб її вивчення стартувало вже з другого класу. Це робиться з метою залучення більшої кількості дітей до військової ідеології та формування у них негативного ставлення до українців і країн західної демократії.

Проте, незважаючи на цю ситуацію, існують діти, які живуть на окупованих територіях, але отримують освіту в українських школах та університетах через онлайн-формати.

Читайте також