Юридичний портал

PwC: Криза довіри у світовій гірничодобувній промисловості: відсутність зростання виручки, скорочення прибутку і падіння цін на акції

За інформацією ПрайсвoтерхаусКуперс

Загальний обсяг виручки гірничодобувної галузі склав 731 мільярд  доларів США;  чистий прибуток знизився на 49% - до 68 мільярдів доларів США

Зниження ринкової капіталізації - особливо в золотодобувній промисловості

У п'яти з десяти найбільших компаній призначені нові генеральні директори

Прогнозований обсяг капітальних інвестицій становить 110 мільярдів доларів США,  що на 21% нижче, ніж у 2012 році

Упродовж останнього десятиліття компанії гірничодобувної галузі демонстрували кращі результати, ніж по ринку в загальному, проте останнім часом ця тенденція змінилася. Згідно з даними останнього аналітичного огляду PwC, за підсумками 2012 року котирування акцій гірничодобувних компаній продемонстрували лише незначне зниження, але вже в перші чотири місяці 2013 року падіння склало близько 20%.

За даними огляду гірничодобувної промисловості, в галузі спостерігається криза довіри з боку інвесторів, які ставлять під сумнів здатність компаній контролювати витрати і збільшувати прибутковість на капітал, а також побоюються різкого обвалу цін на сировинні товари.

Згідно з даними аналітичного огляду PwC, рівень загальної ринкової капіталізації 40 найбільших гірничодобувних компаній, незважаючи на волатильність цін протягом року, залишився за підсумками 2012 року практично незмінним (1,2 трильйона доларів США), за винятком золотодобувних компаній. Так, ринкова капіталізація золотодобувних компаній, що увійшли до списку 40 найбільших представників гірничодобувної галузі, за 2012 рік знизилася приблизно на 29 мільярдів доларів США, а в наступні чотири місяці 2013 року, після масового продажу акцій у квітні - ще на 58 мільярдів доларів США, слідом за найбільшим з 1980-х років падінням ціни на золото (у процентному відношенні) протягом однієї торгової сесії.

Варто відзначити, що з квітня 2012 року в половині з 10 найбільших гірничодобувних компаній змінилися генеральні директори.

Хоча довгострокові прогнози за рівнем попиту поки залишаються незмінними, відновлення довіри інвесторів буде залежати від заходів, що вживаються компаніями галузі у відповідь на збільшення витрат, їхньої реакції на волатильність цін, здатності нових керівників виконувати поставлені завдання, а також подолання інших складнощів - зокрема, проблеми ресурсного націоналізму.

Незважаючи на зниження довіри, в ситуації, що склалася, є і позитивні сторони: спостерігається зростання обсягів видобутку і дивідендного доходу, рівень цін хоч і знизився, але значного обвалу не сталося, при цьому довгострокові прогнози залишаються позитивними.

Також необхідно відзначити збереження тенденції зміщення акцентів в галузі. Зокрема, вперше з 40 найбільших компаній гірничодобувної галузі більше половини представлені компаніями з нетрадиційних ринків. Найважливішим ринком для гірничодобувної промисловості залишається Китай. Незважаючи на уповільнення темпів зростання економіки цієї країни, вони зберігаються за рахунок великого ринку споживання. Отже, прогнозований рівень попиту на сировинні товари і раніше залишається задовільним.

Прагнучи відновити довіру інвесторів, акціонери компаній вимагають від керівників більш ефективного управління капіталом і підвищення прибутковості на інвестиції. Так, вісім із десяти найбільших представників галузі публічно заявили про збереження або збільшення обсягів виплат дивідендів.

Серед заходів, спрямованих компаніями галузі на відновлення довіри учасників ринку, також варто відзначити скорочення капітальних інвестицій, підвищення цільових показників прибутковості і продаж непрофільних активів.

На сьогоднішній день повсюдно спостерігається перехід від моделі нарощування ринкової капіталізації виключно за рахунок збільшення обсягів виробництва до моделі підвищення рентабельності існуючих потужностей шляхом підвищення їх продуктивності та ефективності, показники яких за останні роки значно знизилися.



Читайте також